Jak przygotować się na sezon letni ?

 

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wiosna czai się tuż za rogiem. Najwyższy czas pomyśleć o swoim zdrowiu i sylwetce, zanim będzie za późno. Trzeba pożegnać się ze swoim zimowym leniem i poszukać odrobiny motywacji do działania.


Zacznij pomału i przemyśl swoje nawyki żywieniowe. Sprawdź, czy szybkie przekąski i słodzone napoje nie dominują w Twoim jadłospisie, ponieważ to najczęściej przez tego typu przyjemności nie jesteśmy w stanie kontrolować ilości kalorii, jakie spożywamy w ciągu dnia. Zamień słodkie napoje na wodę a przekąski między posiłkami odstaw całkowicie lub zmień na warzywa albo owoce (z owocami jednak uważaj, zawierają całkiem sporo cukru np. jabłko ok 180g zawiera 19g cukrów prostych i 90 kcal). Ten prosty trik pozwoli Ci zaoszczędzić nawet kilkaset kalorii dziennie, a to właśnie ilość kalorii determinuje to czy tyjemy, chudniemy czy utrzymujemy swoją masę ciała.


Kolejną sprawą jest liczenie kalorii samemu lub w aplikacjach na telefon i o ile ta pierwsza opcja wymaga od nas zapisywania wszystkiego co jemy i ważenia produktów to aplikacje na telefon często pozwalają na sprawdzenie makroskładników i gramatury danego produktu na podstawie porcji i ilości np. kromek chleba, sztuk jaj czy łyżeczek cukru. Pozwala nam to w bardzo łatwy sposób kontrolować to co jemy i przede wszystkim, ile jemy.

 


Do tego wszystkiego dodajmy jeszcze aktywność fizyczną a ujemny bilans kaloryczny mamy zapewniony, co gwarantuje nam utratę masy ciała i tkanki tłuszczowej. Dobrze dobrany trening, zbilansowana dieta i odpowiednia regeneracja, zapewniają sukces zarówno podczas redukcji, jak i nabierania masy mięśniowej. Dla osób początkujących bardzo dobrze sprawdza się tutaj odpowiedni trening siłowy w połączeniu z treningiem cardio. Dla zabieganych polecam trening EMS z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśniowej, który trwa tylko 25min i zapewnia porównywalną ilość spalonych kalorii co klasyczny trening na siłowni.


Dodatkowe rady:
- Wprowadź w życie więcej spontanicznej aktywności fizycznej
- Zamień samochód lub komunikację miejską na rower, zaoszczędzisz pieniądze, stracisz tkankę tłuszczową
- Pij więcej wody, małe ilości, ale często, nawet jak nie odczuwasz pragnienia
- Wychodź częściej na spacery
- Spędzaj aktywnie weekendy
- Regularnie sprawdzaj masę własnego ciała
- Wstawaj wcześniej
- Zacznij biegać, jest to najprostsza i najtańsza forma aktywności fizycznej
- Wykonuj prawidłowo ćwiczenia na siłowni, prawidłowa technika i odpowiednia spięcia ciała, zapewnia pracę większej ilości mięśni, co przekłada się na większy wydatek energetyczny podczas treningu
- Spróbuj czegoś nowego, np. treningu EMS